تبلیغات
بوی جوی مولیان

بوی جوی مولیان
آیا نحوه مجازاتی که «مختار ثقفی» در مورد قاتلان امام حسین(ع) و یارانشان انجام می داد مثلا در آب یا روغن داغ انداختن، زیر سم اسب گذاشتن، قطع کردن دست و پا و ... که گفته می شود به نظر شما این کارهایی که مختار انجام می داده درست بوده است یا نه؟ ایشان بدون تشکیل محاکمه دست به قصاص می زد؟ آیا نوع مجازات هایی که مختار انجام می داد در اسلام صحیح می باشد یا نه؟ اصلا در صلاحیت ایشان بوده است یا نه در صورت امکان نظر ائمه(ع) در مورد این قیام چه بوده است؟

1. اصل قیام و مجازات قاتلان بی رحم خاندان پیامبر(ص) امری پسندیده است ؛ امام نیکویی اصل ، تاییدی بر شیوه و چگونگی انتقام نیست.
2. آن طوری كه از تاریخ استفاده می شود مختار قبل از قیام كسانی را به مدینه فرستاد و آنها همراه محمدحنفیه(پسر امیرالمؤمنین و عموی حضرت سجاد(ع)) خدمت امام سجاد رسیدند و حضرت اجازه این كار را دادند و عموی خود حنفیه را نماینده خود در این كار را قرار دادند قریب به این مضمون فرمودند اگر یك برده سیاه زنگی هم برای طرفداری و انتقام از خون ما قیام كند مورد رحمت خدا و مأجور خواهد بود.
بعد از قیام هم مرتبا گزارش عملیات مختار به امام سجاد علیه السلام می رسید و مورد تأیید قرار می گرفت و حتی یك مورد هم ننوشته اند كه امام(ع) كارهای او را مورد انتقاد قرار دهد حتی وقتی سر بریده عبیدالله بن زیاد را به محضر امام سجاد(ع) آوردند حضرت مشغول خوردن غذا بودند و فورا به سجده افتادند و فرمودند وقتی ما را همراه زنان و سرهای شهداء و سر پدرم وارد مجلس این ملعون كردند، مشغول صرف غذا و شراب بود و شاید حضرت همانجا نفرین كردند و از خداوند خواستند و خدا هم اینچنین مكافات كرد.
3. شاید بعضی از جزئیاتی كه در بعض تواریخ غیر معتبر مثل مختارنامه آمد مثل انداختن فردی در دیگ روغن زیتون و مانند آن ساخته های دست دشمنان مختار باشد كه خواسته اند چهره قیام این مرد بزرگ را مخدوش نمایند.
طبقه بندی: مختصری از زندگی مختار ثقفی،
[ دوشنبه 22 آذر 1389 ] [ 03:46 ق.ظ ] [ سرجامه ]
درباره وبلاگ

از زمین تا آسمان آه است می دانی چرا؟

یک قیامت گریه در راه است می دانی چرا؟

بر سر هر نیزه خورشیدی ست یک ماه تمام

بر سر هر نیزه یک ماه است می دانی چرا؟

نویسندگان
موضوعات وب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

فال انبیاء


كد ماوس