تبلیغات
بوی جوی مولیان

بوی جوی مولیان

عنوان : بایسته‏هاى یک جنبش
صاحب اثر : نریمان سرجامه شورانی
  
منبع : نشریه وفاق


 وضعیت فعلى جنبش دانشجویى
    جنبش دانشجویى با برخوردارى از تجربه گذشته و شناخت نقاط ضعف و قوت خود، آگاه‏تر از تمام ادوار گذشته، دوره جدیدى را تجربه مى‏كند.
    امروز جنبش دانشجویى ایران اسلامى كه همواره آرمانگرایى، صراحت بیان، دورى از محافظه كارى و معامله‏گرى، شجاعت، آزاداندیشى و... از خصوصیات برجسته آن بوده است، مى‏داند كه علاوه بر رسالت و وظیفه اساسى‏اش در درون دانشگاه، باید رابطه خود را با ملت و نظام دینى به طور روشن و شفاف بیان نماید چرا كه به عنوان قشر پیشتاز، نخبه و تحول‏آفرین، در مقابل جامعه مسؤولیت دارد و باید منشاء تحول، توسعه و سعادت جامعه باشد و این را بداند كه نتیجه كاركرد مثبت آن سبب ارتقاء شأن ملت، كارآمدى نظام، بسط عدالت و آزاداندیشى و ایجاد جریان‏هاى نقش آفرین در صحنه دانشگاه و جامعه مى‏شود و در مقابل نیز دشمنان و بدخواهان ملت را منزوى و مأیوس خواهد كرد.
    
    آسیب‏هاى پیش روى جنبش دانشجویى
    با توجه به گذشته پرنوسان جنبش دانشجویى، شناسایى آسیب‏ها و چالش‏هاى حال و آینده این جنبش مطمئناً داراى اهمیت بسزایى مى‏باشد. به‏طور كلى آسیب‏هایى كه اكنون جنبش دانشجویى ایران با آن روبه‏روست. عبارتند از: "سطحى نگرى"، "ابزار دست احزاب و جریانات شدن"، "انفعال و ركود"، "عدم بصیرت"، "عدم احساس مسؤولیت در قبال جامعه"، "تلاش براى كسب قدرت"، "فاصله گرفتن از پیكره دانشجویى" و…
    
    رویكرد آینده جنبش دانشجویى
    رویكرد آینده جنبش دانشجویى با توجه به اعلام موضع تشكل‏هاى فعال دانشجویى درباره تحولات سیاسى اجتماعى، حاكى از آن است كه آن‏ها محور فعالیت‏هاى خود را در دانشگاه و جامعه بر اصولى چون "استقلال فكرى و تشكیلاتى"، "آرمان خواهى"، "پرسشگرى و مطالبه‏گرى"، "عدالتخواهى براساس اصول واقعى انقلاب"، "نقد منصفانه دولت و سایر قوا" و... قرار داده‏اند. البته ضرورت دارد كه جنبش دانشجویى به ابتكار عمل همراه با نشاط و تحرك، پرچمدارى حركت‏هاى دانشجویى را به عهده بگیرد و خلاءهاى موجود را پر كند.
    نحوه تعامل جنبش دانشجویى با دولت
    جنبش دانشجویى ایران، اكنون در مرحله‏اى است كه به بلوغ و رشد لازم رسیده و از افراط و تفریطهاى گذشته عبرت گرفته است. به عبارت دیگر جنبش دانشجویى در برخورد با دولت، نه "حمایت كوركورانه" را در دستور كار قرار مى‏دهد و نه "تقابل غیرمنطقى" را پیشه مى‏كند، بلكه خواستار كمك و یارى به دولت براى تحقق شعارهاى عدالتخواهانه رئیس‏جمهور محترم و خدمت‏گذارى بیشتر به مردم مى‏باشد تا با ارتقاء كارآمدى و توسعه همه جانبه در چارچوب گفتمان اصیل انقلاب اسلامى و عدالت علوى، سعادت و بهروزى ایران و ایرانى تحقق یابد. لذا براى این امر همكارى و همراهى همراه با نظارت، مراقبت در دستور كار جنبش اصیل دانشجویى قرار دارد. به عبارتى این جنبش تمام ظرفیت‏هاى موجود دانشگاه را براى تحقق كارآمدى دولت و برنامه‏هاى عدالت‏محورانه به كار مى‏گیرد، اما بر هیچ نقصان و ضعفى چشم فرو نمى‏بندد.
    
    جنبش دانشجویى و لزوم دورى از فقر تئوریك
    با توجه به تحولات علمى و تكنولوژیكى كه با سرعت تمام در جوامع مختلف و در ابعاد متعدد یكى پس از دیگرى به وقوع مى‏پیوندد و جریاناتى كه در وقوع تحولات، رخدادها و روندها، بازیگر یا موثرند و همچنین زمینه‏هاى علمى، اجتماعى، سیاسى وقوع تحولات، ضرورى است جنبش دانشجویى به عنوان پرچمدار و پیشتاز تحولات اجتماعى - سیاسى، روز به روز آگاهى و معرفت علمى خود را افزایش داده تا شرایط لازم را براى گفتمان سازى و تحول آفرینى جامعه داشته باشد. این در حالى است كه پیكره جنبش دانشجویى با این واقعیت فاصله دارد و باید خلاء علمى و معرفتى موجود را پر كند. تا در مقابل هر تئورى وارداتى سرگردان نماند.
طبقه بندی: عمومی،
[ چهارشنبه 16 آبان 1386 ] [ 10:11 ق.ظ ] [ سرجامه ]
درباره وبلاگ

از زمین تا آسمان آه است می دانی چرا؟

یک قیامت گریه در راه است می دانی چرا؟

بر سر هر نیزه خورشیدی ست یک ماه تمام

بر سر هر نیزه یک ماه است می دانی چرا؟

نویسندگان
موضوعات وب
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

فال انبیاء


كد ماوس